آداب و رسوم و فرهنگ مردم استرالیا چگونه است

آداب و رسوم مردم استرالیا

هر کشوری آداب و رسوم خود را دارد و استرالیا نیز از این قاعده مستثنی نیست. من در اینجا چند مورد از مواردی که مردم استرالیا در آداب اجتماعی از آنها استفاده میکنند نام میبرم :
۱) هنگامی که به شخصی معرفی می شوید معمولا باید از همان القاب و اسامی که آن شخص معرفی کننده به کار میبرد استفاده کنید.مثلا اگر شخصی را بروس معرفی کنند شما نیز میتوانید او را بروس خطاب کنید. پس از آنکه به شخصی معرفی شدید، معمولا می گویید Hello ، pleased to meet you یا حتی g’day mate و دست میدهید.در استرالیا مردان معمولا روبوسی نمیکنند و همدیگر را در آغوش نمیگیرند.استرالیایی ها غیر رسمی هستند و حتی افراد غریبه را نیز رفیق خطاب میکنند (حتی زنان را). باید بدانید که واژه ی رفیق یا همان Mate در اصل برای مردان به کار میرود و رفیق کسی بودن افتخار بزرگی است.
۲) استرالیایی ها در مقایسه با اقوام انگلیسی خود بسیار خودمانی ترند(مانند آمریکایی ها) و در سوال کردن و اظهار عقیده رک هستند. در اولین برخوردتان با یک استرالیایی چنانچه سوال های خصوصی زیادی از شما پرسید چندان تعجب نکنید و به دل نگیرید چون آنها فقط کنجکاوند و غریبه ها واقعا برایشان جالب هستند. استرالیایی ها معمولا با غریبه ها برخوردی دوستانه دارند و مهمان نواز نیز هستند.
۳) این امر که همسایه ها تازه واردین رو برای صرف چای دعوت میکنند امری متداول است اگرچه در شهرها ممکن است این آشنایی و معاشرت چندان آسان نباشد. یک شیوه ی مناسب برای آشنا شدن با همسایه ها این است که یک مهمانی باربیکیو(مهمانی به صرف کباب) ترتیب دهید و همه ی همسایگان را دعوت کنید.معمول است که از شما میخواهند که در مهمانی ها و پیک نیک ها یه بطری نوشیدنی همراه خود بیاورید.
۴) پوشش استرالیایی ها معمولا غیر رسمی و راحت است.مثلا در تابستان در اداره شلوار کوتاه میپوشند و پوشیدن کت و شلوار و کروات معمول نیست مگر اینکه سمت مهمی داشته باشید مثلا مدیر بخش یا گروهی باشید.چنانچه در مراسمی رسمی دعوت شدید بهتر است بپرسید که چه لباسی مناسب اون مراسم است. در مورد عروسی نیز همینطور اگر در عروسی دعوت شدید در مورد لباس مناسب سوال کنید مگر اینکه میخواهید انگشت نما شوید.

۵) معمولا از مهمان انتظار می رود که وقت شناس باشد مگر در مورد مهمانی های خاص که دیر رسیدن نشاندهنده ی شخصیت اجتماعی افراد است ( به شرطی که پس از مهمان سرشناس اصلی نرسید). در مراسم عروسی هر کس که دیر به مهمانی شام برسد و یا اصلا نرسد بایر انتظار داشته باشد تا از لیست آینده ی مهمان ها حذف شود(مگر اینکه خانه اش آتش گرفته یا سوخته باشد).

نقش زنان در تجارت در استرالیا
زنان در استرالیا هم اینک درصد بالایی از نیروی کار استرالیا را تشکیل می‌دهند، اما به مثابه بسیاری کشورهای دیگر، در مشاغلی با دستمزد پایین یا کار‌های نیمه وقت گمارده می‌شوند.

هرچند اوضاع در این زمینه رو به بهبود است، اما آمار این کشور نشان می‌دهد که همچنان زنان به ازای کار یکسان با مردان، نسبت به آنان دستمزد کمتری دریافت می‌کنند. از سویی پیشرفت زنان در تصدی پست‌های مدیریتی در استرالیا نسبت به بسیاری از کشور‌های صنعتی پیشرو، بیشتر بوده است. زنان به شکل روز افزونی رده‌های ارشد مدیریتی سازمان‌ها در استرالیا را از آن خود می‌کنند.
زنان خارجی که برای کسب و کار و امور تجاری به استرالیا سفر می‌کنند، به ندرت ممکن است با تبعیض و سمت‌گیری جنسیتی مواجه شوند.

سبک‌های پوششی در استرالیا
در استرالیای صنعتی– تجاری، لباس استاندارد تجاری هنوز همان هنجار سنتی است. لباس تجاری در سطوح مدیریتی برای مردان کت و شلوار و کراوات تیره و برای زنان کت و شلوار یا کت و دامن رسمی‌ است (در محیط‌های خارج از محدوده شهرهای اصلی، لباس غیررسمی‌تر مرجح است).
به خاطر داشته باشید که استرالیا در بیشتر اوقات سال بسیار گرم است. پس حتما لباس سبک و خنک برای این مواقع همراه داشته باشید.
از استفاده افراطی از جواهرات و زیورآلات بپرهیزید، چرا که این عمل، نمایشی و از این روی غیرحرفه‌ای تلقی می‌شود.

علایق و فرهنگ مردم استرالیا
مردم استرالیا علاقه زیادی به ورزش دارند. از ۱۹ میلیون استرالیایی ۷ میلیون نفر به ورزش‌های مختلف حرفه‌ای مشغول هستند که تعداد کمی‌ نیست. البته در استرالیا بیش از ۱۲۰ ملیت وجود دارد، زیرا یک کشور مهاجرنشین است.
استرالیایی‌ها به برگزاری جشن‌ها علاقه زیادی دارند. آنان همه جشن‌های ملیتی مختلف را در کشورشان برگزار می‌کنند. در ضمن زبان اصلی آنان انگلیسی است.
مردمان استرالیا بسیار خوشگذران هستند. آنان ایام تعطیل خود را به دشت و مراتع و سواحل دریا می‌روند و غذای خود را در آنجا میل می‌کنند. مردمان استرالیا به روزنامه و مجله‌خوانی علاقه زیادی دارند و بیش از ۱۲۰۰ عنوان مجله در کشور استرالیا به چاپ می‌رسد.